Proč nám chutná chilli?

Proč nám chutná chilli?

15.11.2015

O nejstarším smyslu všech živočichů jistě už slyšel každý. Přicházte z práce a již v předsíni cítíte linoucí se vůni večeře. Schopnost rozeznávat vůně určuje, co si dáme k večeři anebo čemu se raději vyhneme. A, ačkoli si to neuvědomujeme, pomocí čichu si každý tvor vybírá partnera.

Jak je tomu ale s chutí? Stejně jako čich, je založena na schopnosti rozeznávat chemické látky. Říkáte si, cože je to za chemii ve vašem oblíbeném chilli con carne? Je to jednoduché. Na povrchu i toho nejjemnějšího jazýčka se nacházejí drobné papily s chuťovými pohárky. V těchto pohárcích sedí buňky, na jejichž povrchu se tyčí receptory. Poté, co vložíte sousto pikantní omáčky do úst, k těmto receptorům doputuje podnět z pokrmu. V závislosti na tom, na kterou složku je daný receptor citlivý, následně ucítíte slanou, sladkou, kyselou či hořkou chuť. Jestliže manželka chilli con carne připálila, hořká chuť vám zkazí požitek z večeře. Můžete se však vymluvit, že hořká chuť je již od pradávna varovným signálem. Živočichové se jí vyhýbají, protože „hořké“ zpravidla znamená také „jedovaté“.

Zarazili jste se, protože čtete o chilli con carne, a pálivá chuť ve výčtu chybí? To, co označujeme jako „pikantní„, „ostré„, či „pálivé“ totiž není chuť. Příjemné pocity z požití pálivého pokrmu jsou způsobené kapsaicinem v chilli papričkách. Tato látka podráždí nervová zakončení – podobná těm, která zafungují, když se dotknete horké plotny – a tato zakončení vyšlou signál do mozku. V případě, že jste si sáhli prstem od chilli papričky do oka, zřejmě se bude jednat o signál nepříjemné štiplavosti. Pokud jste vyzkoušeli některý z receptů na CHILLI kuchyně.cz, pak se bude jednat o signál příjemného tepla a lehkého pálení. Dobrou chuť!

Kontakty

Kontakty

09:00 - 15:00 725 888 999
obchod@chillikuchyne.cz

Newsletter

  • U nás je doprava od 2 500,- Kč bez poplatku
  • Skladové zboží odesíláme do 5 pracovních dnů. Všechno zboží je vždy skladem v určitém počtu
  • Před odesláním kontrolujeme zboží, že je v pořádku, jsme rodinný e-shop
  • Garance vrácení peněz do 5 dnů

Jen tak pro inspiraci