Jak habaneros k jménu přišly, anebo kde jsou vlastně doma.

Jak habaneros k jménu přišly, anebo kde jsou vlastně doma.

20.2.2016

Habaneros jsou jedním ze sedmi poddruhů druhu Capsicum chinense. Trochu matoucí může být označení „chinense“, tedy „čínské“. Především je toto druhové jméno naprosto chybné. Jak se to stalo?

Jedna pravděpodobná verze historie praví, že habaneros pocházejí z Kuby a jméno získaly podle půvabném hlavním městě temperamentní země – Havaně, v originále „Habana“.

Úplně stejně však habaneros pocházejí z Yucatan Peninsula v Mexiku, protože se jich zde prý pěstuje nejvíce. Doma jsou tyto chilli papričky také v Belize, v Costa Rica, částech Spojených států či v Panamě. V posledním jmenovaném státě se navíc papričky habanero nazývají aji chombo.

Fyzik botanikem

Holandský fyzik se jal v roce 1776 zařazovat nově poznané rostliny do druhů. Nevíme, z jakého důvodu, mylně však považoval za domovinu habanero papriček Čínu. Aby nevytvářel zbytečný zmatek, použil jméno domnělé alma mater jako jméno druhové. Netušil však, jak hrubě se spletl. Tato rostlinka totiž pochází z Jižní, ne-li dokonce Střední Ameriky. Nebylo by divu, kdyby se tato křivda se ještě dnes promítala do konkurenčních bojů mezi Mc´Donaldy a asijskými bistry.

Jak habaneros k jménu přišly, anebo kde jsou vlastně doma.

Každá paprika je habanero
Aby omylů nebylo málo, někteří Američané se rozhodli název „habanero“ použít pro celé spektrum chilli papriček. Kdybychom se vydali na pouť po Americe za účelem degustovat chilli papričky, zjistili bychom, že varieta, která se v jednom státě či městě jmenuje Black Habanero, se v jiném nazývá Congo Black a v dalším pro změnu Jamaican Chocolate Habanero.
Zdá se, že by si každý přál, aby se jeho oblíbená varieta chilli nazývala podle jeho města či země. Studujete-li systematickou botaniku chilli papriček, není vám co závidět. Na talíři se však lze smířit s tím, že papričky habanero budou již navždy mít původ v několika zemích najednou a budou se pyšnit tolika chutěmi, jako názvy.

Jak habaneros k jménu přišly, anebo kde jsou vlastně doma.

Habaneros exkluzivně pro vás na Chilli kuchyních.

Kontakty

Kontakty

09:00 - 15:00 725 888 999
obchod@chillikuchyne.cz

Newsletter

  • U nás je doprava od 2 500,- Kč bez poplatku
  • Skladové zboží odesíláme do 5 pracovních dnů. Všechno zboží je vždy skladem v určitém počtu
  • Před odesláním kontrolujeme zboží, že je v pořádku, jsme rodinný e-shop
  • Garance vrácení peněz do 5 dnů

Jen tak pro inspiraci