Indický chléb roti – recept na přání

Indický chléb roti – recept na přání

20.2.2016
8 porce - 40
90 min Příprava

Ingredience receptu

Mouka Mouka
3 hrnky
Voda Voda
1 až 1, 25 hrnku
Sůl Sůl
1/2 lžičky
Olej Olej
1 až 2 lžičky

Jak jsme slíbili, zde přinášíme recept na ty lahodné „placky“, které se objevily na fotografii vedle thajského zeleného curry. Připravte si netradiční přílohu doma, a menu bude kompletní!

Roti si připravují Indové sami, a je konzumován podobně, jako náš běžný chléb. K snídani s medem a čajem, s medovým chutney, nebo jako příloha k polévce či masu. Připravuje se obvykle čerstvý každé ráno.

Základ samozřejmě tvoří pšenice atta, kterou může být v našich podmínkách těžké sehnat. I tak si však chléb roti můžete doma připravit. Nevhodnou pro přípravu se jeví celozrnná mouka, neb z ní vzniklé pečivo je gumovější a rychleji tvrdne.

Roti můžete připravovat na plotýnce plynového vařiče nebo tradičněji, na ploché „pánvičce“ jménem tawa.

Postup:

  1. Prosijte mouku se solí do mísy a přidejte trochu vody a oleje a dejte se do hnětení. Pokud byste do těsta nalili vodu najednou, stane se lepivým a bude se vám s ním těžko pracovat. Aby bylo těsto opravdu vláčné, mějte trpělivost a zpracujte ho do hebké hmoty. V průběhu hnětení můžete ještě přidat vodu podle potřeby. Poté nechte těsto 20 – 30 minut odpočinout pod utěrkou.
  2. Tvarujte z těsta menší koule, velikostí tak akorát do dlaně a pomoučněte je. Zapněte vařič. Než se plotýnka, případně tawa rozehřeje, začněte z koulí vytvářet kulaté tenké placky.
  3. Když je tawa dostatečně rozehřátá (hnědne na ní špetka nasypané mouky), můžete na ni položit první placku. První stranu opékejte tak, aby byla hotová jen zhruba zpoloviny. Pak placku otočte a té dopřejte více času. Na správně opečené roti jsou viditelné tmavě hnědé skvrny.
  4. Poté chytněte roti do kleštiček a na okamžik jej z obou stran podržte přímo nad plamenem. Stále však myslete na to, že roti má zůstat vláčný.

Na hotové roti můžete nalít malinké množství oleje, což zaručí, že zůstanou měkké po dlouhou dobu. Roti připravovaný tímto způsobem chutná nejlépe zatepla. Můžete je ale také zabalit do utěrky či ubrousku.

Dobrou chuť!

 

Kontakty

Kontakty

09:00 - 15:00 725 888 999
obchod@chillikuchyne.cz

Newsletter

  • U nás je doprava od 2 500,- Kč bez poplatku
  • Skladové zboží odesíláme do 5 pracovních dnů. Všechno zboží je vždy skladem v určitém počtu
  • Před odesláním kontrolujeme zboží, že je v pořádku, jsme rodinný e-shop
  • Garance vrácení peněz do 5 dnů

Jen tak pro inspiraci