Historie Chilli

Historie Chilli

13.11.2015

Věděli jste, že Chilli lidé pěstovali již před 6 tisíci lety? Archeologické nálezy prokázaly, že první pěstitelé chilli papriček žili v Ekvádoru ve střední Americe. K rozšíření chilli po Evropě a celém světě došlo po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Zajímavé je, že k začátku využívání chilli v kuchyni přispěl nedostatek pepře (v době středověku byl pepř velmi ceněný a používaná i jako platidlo). Experimenty španělských a portugalských přinesly první jídla s využitím chilli jako pálivé náhrady pepře.

Mniši navíc odrůdy paprik křížili mezi sebou a tím dosahovali vyšší pálivosti a nových chutí. Chilli  díky rozvoji námořní dopravy uchvátilo také Indii, kde je chilli dodnes klíčovou surovinou tamní kuchyně. Skvělou pověsti si chilli rovněž získalo v Japonsku, Thajsku a mnoha dalších zemích jihovýchodní Asie. V Japonsku dokonce chilli pojídali samurajští bojovníci při svém výcviku pro dodání odvahy a odstranění duševního bloku. Lidé postupně objevovali blahodárné účinky chilli na zdraví i psychiku.

V dnešní době je chilli jedním z klíčových ingrediencí v kuchyních po celém světě a pěstitelé se předhání, kdo dosáhne většího obsahu účinné látky kapsaicinu,a nové odrůdy pálí téměř jako pepřový sprej. Hlavním důvodem rozšíření chilli je ale skvělá kombinace osvěžující chuti a blahodárných účinků, které si můžete zamilovat i vy.

Kontakty

Kontakty

09:00 - 15:00 725 888 999
obchod@chillikuchyne.cz

Newsletter

  • U nás je doprava od 2 500,- Kč bez poplatku
  • Skladové zboží odesíláme do 5 pracovních dnů. Všechno zboží je vždy skladem v určitém počtu
  • Před odesláním kontrolujeme zboží, že je v pořádku, jsme rodinný e-shop
  • Garance vrácení peněz do 5 dnů

Jen tak pro inspiraci