Extra ostré chilli: Jak se nespálit

Extra ostré chilli: Jak se nespálit

23.9.2016

Krásně vonící chilli con carne, lákavě vypadající plněná chilli paprička… Komu se ještě nestalo, že si vzal příliš velké sousto chilli? Pravda, nadpis trochu lže – nedozvíte se, jak se nespálit, ale sestavili jsme pro vás několik tipů, co dělat s ohnivým peklem v ústech.

Napijte se

Pokud jste si vzali příliš velké sousto pálivého chilli, to nejlepší, co můžete udělat, je napít se. Nesahejte však po vodě, kávě ani čaji. Nejlepším řešením je sklenice plnotučného mléka. Stejně dobře může posloužit jakýkoli jiný mléčný produkt, jako například zmrzlina, zakysaná smetana či jogurt. Kapsaicin se v tuku rozpustí a společně s douškem chladivého mléčného nápoje tak opustí vaše chuťové pohárky.

Potěšíme také milovníky dobré pálenky, která kapsaicin rozpustí stejně účinně. Víno a jiné nápoje s nízkým obsahem alkoholu sice zafungují také dobře, budete jich však muset vypít větší množství.

Trpíte-li intolerancí laktózy, zachrání vás sousto pečiva, těstovin či rýže. Efekt však nebude tak výrazný.

Citrón a rajčatový džus

Dalším prostředkem, který zmírní plameny šlehající ve vašich ústech, je citrónová šťáva. Pálivou chuť skvěle neutralizuje rajčatový džus či jiné kyselé nápoje.

Čemu se vyhnout

Že pálivé peklo ve vašich ústech neuhasíte vodou, už jsme zmínili. Stejně tak vám nepomůžou sycené nápoje nebo energy drinky. Kapsaicin se v nich nerozpustí a molekuly způsobující podráždění nervových zakončení se tak pouze přesunou do dalších částí trávicího traktu.

A jak je to s pivem?

Pokud bude pivo dostatečně silné, může pálivost mírně uhasit. Pivo s nižším obsahem alkoholu však bude účinkovat stejně jako voda, a proto počítejte spíše s umocněním nepříjemných pocitů.

Už si nepřidávejte

Ano, s postupem času může dojít ke snížení citlivosti vůči kapsaicinu, ale nestane se tak během jednoho pokrmu. Pokud je již pálení nesnesitelné, nepokračujte v konzumaci chilli a trénink odložte na jindy.

🙂


Na vyzkoušení

Kontakty

Kontakty

09:00 - 15:00 725 888 999
obchod@chillikuchyne.cz

Newsletter

  • U nás je doprava od 2 500,- Kč bez poplatku
  • Skladové zboží odesíláme do 5 pracovních dnů. Všechno zboží je vždy skladem v určitém počtu
  • Před odesláním kontrolujeme zboží, že je v pořádku, jsme rodinný e-shop
  • Garance vrácení peněz do 5 dnů

Jen tak pro inspiraci