Anatomie chilli papričky

Anatomie chilli papričky

18.8.2016

Anatomie chilli papričky: Opět přišel čas na krátkou biologickou vsuvku. Věděli jste, že i chilli paprička má kůži? Kde byste hledali zbytky květu? A jak je to ve skutečnosti s paprikovými lusky?

anatomie chilli papričky

I když si většina z nás připravuje k nedělnímu obědu paprikové lusky, ve skutečnosti se nebohá paprika řadí společně s okurkou, rajčetem, banánem a například angreštem mezi prachsprosté bobule. Ano, a naše chilli papričky také.

Je tomu tak proto, že část plodu je dužnatá. Pod pokožkou pokrytou šťavnatou dužinou se skrývá vícero semen přichycených k placentě. Ta má za úkol, stejně jako v živočišné říši, výživu budoucích rostlinek. Také však obsahuje notnou dávku chutného kapsaicinu, který má semínka zjevně ochraňovat před býložravci.

Kapsaicinové žlázy jsou kromě tohoto orgánu přibližně rovnoměrně rozprostřeny po celém endokarpu, tedy vnitřní pokožce plodu. Semena navzdory zažitým předsudkům pálivou látku neprodukují vůbec a jsou tedy vůči případným útočníkům zcela bezbranná.

Okolo stopky se řasí kalich, který v minulosti podpíral květ, což ale rozhodně není tak zajímavá část, jako ta protější. Apex, neboli špička, je jedním z nejdůležitějších určovacích znaků v odrůdách chilli. Kromě toho ale také vyniká extra nízkým obsahem kapsaicinu. Proto, až budete příště vyzváni k ochutnání chilli, začněte odtud a zůstaňte hrdiny!

🙂

kalich

Pár papriček pro vás

Kontakty

Kontakty

09:00 - 15:00 725 888 999
obchod@chillikuchyne.cz

Newsletter

  • U nás je doprava od 2 500,- Kč bez poplatku
  • Skladové zboží odesíláme do 5 pracovních dnů. Všechno zboží je vždy skladem v určitém počtu
  • Před odesláním kontrolujeme zboží, že je v pořádku, jsme rodinný e-shop
  • Garance vrácení peněz do 5 dnů

Jen tak pro inspiraci